Members

2019/2020 Rural Cass Club Officers

(Elected at Club meeting April 9, 2019.)
Spencer Symington – Club President
Michael Geisen – Vice President
Zach Bohn – Secretary/Treasurer
Tim Tigges – South Loop Trail Coordinator
Toby Bryson/Mav Symington – North Loop Coordinator
Jeff Kolnes – Communications Director
Brent Haugen – Past President
we would like to thank the past directors of this club for ALL their combined efforts over the years.
Brent Haugen, Troy & Sheila Klevgard, and
Jeff & Joanne Seifert to name a few.
Many Thanks!

 

2019/2020 Rural Cass paid Membership roster as of 1/20/2020

Last Name First Name Address City
1 Cramer Bryan 2545 158 th Ave SE Amenia
2 Pueppke Eric & Char 14926 25th St SE Amenia
3 Anderson Dale 106 3rd St Argusville
4 Burdette Dale & Lauren 17250 28th ST SE Argusville
5 Espelund Dana & Emilie 204 3rd St Argusville
6 Haugen Brent 17164 28th St SE Argusville
7 Rasmussen Kevin & Lisa 2411 161st Ave SE Argusville
8 Rust Brian & Jessica 2375 165 th Ave SE Argusville
9 Symington Maverick & Mercedes 1131 Leonards Way Argusville
10 Tupper Norm 212 3rd St Argusville
11 Breske Alan & Barb 602 Cottonwood Dr Casselton
12 Glennon Dave & Patty 321 Cottonwood Dr Casselton
13 Gutknecht Paul 522 10th Ave N Casselton
14 Martin DeAnna 51 9th Ave N Casselton
15 Nelson Jim & Jody PO Box 99 Casselton
16 Pyle Bob & Anne PO Box 570 Casselton
17 Seifert Jeff & Joanne 412 N 3rd St Casselton
18 Watt Jon & Toni 322 Cottonwood Dr Casselton
19 Zimmerman Dan & Mary 101 13th Ave N Casselton
20 Sunderland Mike & Kari 4797 163rd Ave SE Davenport
21 Riepe Tom 608 4th st NE Dilworth
22 Tigges Timothy & Emily 4517 154th Ave SE Durbin
23 Bohn Zach 3624 Taylor St S Fargo
24 Bohn Angela 3624 Taylor St S Fargo
25 Crockett Melissa 2367 55th St S 106 Fargo
26 Kram Wyatt 409 19th Ave N Fargo
27 Ruud Garret 4952 55th St S Box 4 Fargo
28 Sagsveen Justin 1019 2nd Ave S, Fargo
29 Simonson Mike 2366 55th St S 106 Fargo
30 Solseng Brent Fargo
31 Anderson Kent 457 Mairs Ave Gardner
32 Blixt Keith & Bette 1612 21st St SE Gardner
33 Preston Tony PO BOX 276 Grandin
34 Dow Mike & Colleen 327 Rivertree Blvd Harwood
35 Foss Dylan 6817 93rd St N Harwood
36 Gadberry Jim 132 Bender Ln Harwood
37 Gadberry Ben 132 Bender Ln Harwood
38 Kolnes Jeff & Kiley 5050 57th St N Harwood
39 Schreiner Bob & Kimberly 213 Park Drive Harwood
40 Symington Spencer & Ashlee 333 George Ln Harwood
41 Halstenson Jon 7332 63rd Ave S Horace
42 Olson Ben 519 2nd Street West Hunter
43 Gross Darin & Kim 3752 160 1/2 Ave SE Mapelton
44 Malakowski Aaron 4762 32nd Ave N Reiles Acres
45 Davidson Brian West Fargo
46 Geisen Michael 1267 4th St NW West Fargo
47 Heley Derryn 1262 4th St NW West Fargo
48 Johnson Casey 953 41st Ave W West Fargo
49 Widmere Wayne 307 6th Ave E West Fargo

Club Members at the 2/5/2019 club meeting at Hagge’s in Mapleton, ND.

 

2018/2019 Club Membership Roster

1 Pueppke Eric & Char 14926 25th St SE Amenia
2 Zimmerman Dan & Mary 15713 25th St SE Amenia
3 Anderson Dale 106 3rd St Argusville
4 Bryson Toby 205 3rd St Argusville
5 Bush Ben 2261 166th Ave SE Argusville
6 Clouse Rod 806 Leonards Way Argusville
7 Espelund Dana & Emilie 204 3rd St Argusville
8 Haugen Brent 17164 28th St SE Argusville
9 Rasmussen Kevin & Lisa 2411 161st Ave SE Argusville
10 Symington Maverick 1131 Leonards Way Argusville
11 Teberg Randy & Eileen 612 Lynn Dawn Dr Argusville
12 Tupper Norm 212 3rd St Argusville
13 Mikulecky Mike & Bobbie PO Box 12 Arthur
14 Breske Alan & Barb 602 Cottonwood Dr Casselton
15 Erickson Todd & Lois 305 Cottonwood Dr Casselton
16 Glennon Dave & Patty 321 Cottonwood Dr Casselton
17 Gutknecht Paul PO Box 413 Casselton
18 Klevgard Troy & Sheila 601 Cottonwood Dr Casselton
19 Nelson Jim & Jody PO Box 99 Casselton
20 Seifert Jeff & Joanne 412 N 3rd St Casselton
21 Watt Jon & Toni 322 Cottonwood Dr Casselton
22 Caillier Dean 16827 48th St SE Davenport
23 Glasow Dallas & Paula 4582 157th Ave SE Davenport
24 Sunderland Mike & Kari 4797 163rd Ave SE Davenport
25 Tigges Timothy & Emily 4517 154th Ave SE Durbin
26 Bohn Zach 3624 Taylor St S Fargo
27 Anderson Kent 457 Mairs Ave Gardner
28 Blixt Keith & Bette 1612 21st St SE Gardner
29 Wysuph Robby 2152 163rd Ave SE Gardner
30 Dow Mike & Colleen 327 Rivertree Blvd Harwood
31 Foss Dylan 6817 93rd St N Harwood
32 Kolnes Jeff 5050 57th St N Harwood
33 Lundstrom Brent 108 Brooktree Park Harwood
34 Ruliffson Russell & Melinda 2953 163rd Ave SE Harwood
35 Symington Spencer 333 George Ln Harwood
36 Wall Dan & Steph 6401 64th Ave N Harwood
37 Westrick Chad 319 Rivertree Blvd Harwood
38 Tarvestad Matthew & Mindy 15452 15th St SE Hunter
39 Glasow Taylor & Megan 506 Beechcraft Blvd Kindred
40 Heuer Matthew & Nicholle 15187 50th St SE Leonard
41 Miller Collin & Anne 3583 166 1/4 Ave SSE Mapleton
42 Vigen Lonny & Kathleen 3855 163rd Ave SE Mapleton
43 Dreckman Stan & Donna 512 17th St E West Fargo
44 Geisen Michael 1267 4th St NW West Fargo
45 Heley Derryn 1262 4 St NW West Fargo
46 Simonson Todd & Peggy 1448 12th St Ct West Fargo
47 Wagner Jon & Susan 122 48th Ave E West Fargo
48 Houle Anthony & Vicki 14954 30th St SE Wheatland
49 Weber Todd 14996 40th St SE Wheatland

 

 

 

Members for 2015-2016 season

  1. Boyd Buer, West Fargo
  2. Brent Haugen, Argusville
  3. Brian & Jami Verkuehlen, Casselton
  4. Char Gust, Casselton
  5. Collin & Anne Miller, Mapleton
  6. Dan & Mary Zimmerman, Amenia
  7. Dave & Patty Glennon, Casselton
  8. Grant Sweeney, West Fargo
  9. Jeff & Joanne Seifert, Casselton
  10. Jeff Kolnes, West Fargo
  11. Jim Dueker, Grandin
  12. Ken & Laura Lougheed, Garnder
  13. Loren & Alice Richards, Argusville
  14. Mike & Bobbie Mikulecky, Arthur
  15. Robert & Valerie Kyser, Erie
  16. Robert Davis, Arthur
  17. Todd McMichael, Fargo
  18. Todd Simonson, Reiles Acres
  19. Troy & Sheila Klevgard, Casselton
  20. Tyler & Heidi Zimmerman, Leonard
  21. Wade Christianson, Casselton

To join the club, please complete the membership application.

 

10/14/2014. Club Election 2014-2015.

club members elected Brent Haugen of Argusville as the new club president. All others officers remained the same

 

10/12/2004. Club Election of 2004-2005 Officers

President – Keith Blixt

Vice-President – Jeff Seifert

South Trail Coordinator – Troy Klevgard

North Trail Coordinator – Byron Nelson

Treasurer – Monica McCartney

Communications – Char Gust

 

 

2002-2003 Club Membership totaled 92 paid members.

 

 

1995 – Rural Cass snowmobile club formed

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: